Przejdź do głównej zawartości

Staż w Fahmoda HANNOVER


Witajcie, dziś opowiem Wam troszkę o projektowaniu ubioru, a raczej jak to wygląda u nas w Polsce a jak za granicą - w Niemczech. Ja, studentka najpopularniejszej szkoły projektowania ubioru w Polsce- SAPU pojechałam sprawdzić jak uczą się zachodni sąsiedzi w podobnej szkole w Hanowerze - FAHMODA, która cieszy się również najlepszą opinią w kraju.

Na staż dostało się zaledwie 10 osób. Kryteria dostania się: znajomość języka niemieckiego (średnio zaawansowana), pozytywne zdanie testu oraz dobre wyniki w nauce. Wyjazd finansowany był ze środków UE, dlatego wszystko musiało być przeprowadzone zgodnie z wymogami. Wyjazd polegał na zaczerpnięciu nowych inspiracji Dolną Saksonią i wykorzystaniu jej w tworzeniu kreacji na zbliżający się pokaz Laboratorium Mody w Krakowie...


Na staż pojechaliśmy naszym słodkim, szkolnym busem:)


Pierwszego dnia oglądaliśmy całą szkołę ( sale lekcyjne, pracownie, wyróżnione stroje - prace absolwentów) oraz zwiedzaliśmy miasto. 
Mieliśmy przewodników, którzy pokazali nam m.in ratusz, opowiedzieli w nim historię miasta Hannover, spotkaliśmy również burmistrza i cyknęliśmy sweet focie z nim :)

Ogromny budynek szkoły:

na zdjęciu dyrektorzy: SAPU i FAHMODY


No i najważniejszy etap w stażu: wgląd do wyróżnionych portfolio:nowe gazetki modowe też były na wierzchu, więc chłonęliśmy inspiracje :)
Codziennie rano jeździliśmy z hotelu metrem na zajęcia, czasem uczestniczyliśmy razem z tamtejszymi uczniami, czasem zaszywaliśmy się w pracowniach by tworzyć nasze kreacje.A tu już poszukiwanie inspiracji dolnosaksońskich w pięknym ogrodzie botanicznym Herrenhausen garten:

Z roślin, kwiatów można czerpać najwięcej inspiracji!!! 


Asia po zajęciach chodziła na shopping w centrum miasta a w przerwach cykała ludziom zdjęcia na ulicy w poszukiwaniu modnej i inspirującej stylizacji. Taka sytuacja:


Wróciłam więc MEGA zainspirowana do Polski, z mnóstwem pomysłów nie tylko do tworzenia projektów do szkoły, ale także do rozwoju swojej firmy. Jestem bardzo zadowolona i bardzo szkoda, że w takim stażu udział można wziąć tylko raz, bo z chęcią bym jeszcze skorzystała ;)
Po zakończeniu stażu każdy z nas dostaje certyfikat.

Reasumując szkoła w Hanowerze posiada wspólne cechy z naszą szkołą, lecz w wielu kwestiach nie mamy do niej szans... Jest po pierwsze większa, ogromne sale dzielone szklaną ścianą, samych sal ze stoiskami do krojenia i szycia mają kilka w dodatku zajęcia z konstrukcji odbywają się na komputerach... Posiadają własne wykroje a tkaniny i dodatki pasmanteryjne mają możliwość kupienia za grosze...
Szkoła ma świetną jadalnie, obiady po 3 euro, poza tym kuchnia do dyspozycji i korytarz z wystawionymi komputerami... można korzystać bez problemu. Na zajęciach uczyliśmy się z innymi robić np lateks, wyrabialiśmy formę z folii itp... Tego wszystkiego w SAPU nie mamy. W dodatku w Hanowerze nauczyciele jaśniej tłumaczą niektóre rzeczy, przykładowo na rysunku uczono nas wielu bardzo przydatnych technik, gdzie w SAPU każą nam się tego uczyć w domu...
Ale za to my mamy zajęcia z biżuterii, obuwia i nakryć głowy - oni tego nie mają;P w dodatku mają tylko jeden pokaz mody - dyplomowy, a my mamy oprócz tego semestralne i to dość dobrze zareklamowane :)
A czesne? SAPU 380zł/mies. FAHMODA ok 550euro/mies.

Zdjęcia mojej kreacji inspirowanej Dolną Saksonią z pokazu Laboratorium mody w Krakowie, który odbył się zaraz po powrocie ze stażu:


ale o samym pokazie napisałam co nieco w ostatnim poście ;)

a tutaj zobaczycie jak pokaz końcowy wygląda w Fahmoda:
https://www.youtube.com/watch?v=26-6kIo77XA&list=LL1gsQCWUCGU5_2Bs2_17TEg&index=4
Dziękuję za uwagę ;) Może jakieś pytania? Zostaw swój komentarz! :) 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Koty

Kot, wzór 1

 Kotek romantycznej barwy :) W paski:
Fioletowy + zabawka z gumeczkami:  + napis:UWAGA! W związku z tym, że bardzo spodobała się Wam ta forma kota i niektórzy z Was piszą, że posiadają maszynę do szycia w domu lecz brak im motywacji, postanowiłam więc wkleić Wam tę formę. To bardzo proste. Wystarczy odrysować ją z ekranu komputera w wielkości jaka wam odpowiada. Najlepiej odrysować go na papierze krawieckim, jeśli owego nie posiadacie użyjcie zamiennika czyli papieru do pieczenia ciast. Ma bardzo podobną strukturę.

Taka moja mała uwaga, jeśli już będziecie na etapie odrysowywania formy na materiale połączcie głowę z tułowiem w całość, bo inaczej będziecie mieć problemy z  jej przyszyciem. Przyspieszy i ułatwi to Wam pracę. Powodzenia;)

Kot, wzór 2 Satynowy:


Kot, wzór 3

Hello Kitty: Kot, wzór 4
Kot z długimi kończynami:
Kot, wzór 5

Kot w worku:)rok 2016

Witam po długiej przerwie! Przedstawiam Wam kolejne zrealizowane projekty. Charakterystyka: nietypowość, transparentność, romantyzm, elegancja. By w pełni zrealizować mój zamysł, postanowiłam znaleźć odpowiednią modelkę. Znalazłam, zaproponowałam i  się udało :) Efekty poniżej.
Modelka: Marta Glińska Wizażystka: Magda Dudziak - Lejczak Projekt, fotografia: Joanna Matkowska

sukienka z Burdy nr 118, 3/2013

Kupiłam pierwszy raz miesięcznik "Burda" i postanowiłam nauczyć się szyć z gotowego wykroju. Wybrałam najprostszą (takie miałam pierwsze wrażenie) sukienkę nr 118:

Kupiłam uwaga: ZIELONY kolor i postanowienie brzmiało: chcę zwykłą, prostą zieloną sukienkę.
Sukienka wyszła świetnie! Wręcz idealna! tyle, że całkowicie niezgodna z wcześniejszym planem:
Powodem nie jest moje zmienne zdanie, lecz wpadki! I to jedna po drugiej... A zaczęło się tak... Zapoznanie z wykrojem i wycinanie zajęło mi ponad 2 godziny...W momencie, kiedy skroiłam wszystkie części podszewki materiału, zorientowałam się, że coś się nie zgadza...! Zaliczyłam ogromną wpadkę! Części podszewki jest więcej niż materiału na sukienkę! Przeoczyłam odrysowania jednej części zielonego materiału, środka pleców! A resztki materiału pociełam tak krzywo (bo myślałam, że się nie przydadzą), że nie starczyło na tę część pleców!!! Póki co, wzięłam się za zszywanie podszewki. Miałam nadzieję, że w między czasie przyjdzie …